Wentylator

Informacje i porady specyficzne dla silników V6 od 2011r.

Moderatorzy: mcgan, Pavulon_, stang232, celibad, pluzz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
YoDa
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 2011-02-02, 10:43
Model: V6 3,7 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Performance White
Kontakt:

Wentylator

Post autor: YoDa » 2012-05-10, 13:30

Witam ,

Mam takie zapytanie dot. wentylatora chłodnic , otórz u mnie praktycznie cały czas chodzi od momentu zagrzania silnika bez klimy , jadąc trasą itp. Temperarture na wskazókach pokazuje lekko poniżej środka wiec jest ok ,jednak wentylator sporadycznie się wyłancza kiedy jestem na postoju. Czy to normalne czy szukać usterki?
Dzięki za pomoc...


Pozdrawiam
Yoda

Obrazek

gover
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2012-01-04, 21:18
Model: GT
Silnik: V8 4.6

Re: Wentylator

Post autor: gover » 2012-05-11, 08:15

mam kilka szalonych opcji w moim wydaniu:
1. wyskocz na trasę i jedź z 20-25km w miarę stabilnie z 70-80km/h. Nie obciążaj silnika (5 bieg jak gdzieś z górki a tak ok. 2-2,5k rpm max). Załącz nagrzewnicę na max. obroty i nastaw by max. najcieplej grzało. Pootwieraj szyby bo wyparujesz.... Po tych ok.25km zatrzymaj się i szybko zajrzyj pod maske. jak wentylator nie pracuje to ok. (pilnuj by cały czas jechać z min. 65km/h) A jak chodzi to:
2. Zobacz czy nie masz zabitej chłodnicy. Bo jak zasyfiona jakimiś bąkami, motylkami, i innymi insektami to jjest wówczas zmniejszona wydajność chłodzenia. Im badrziej zabita chłodnica (wszelakimi żyjątami lub nie) tym gorsze chłodzenie (jej wydajność) i powietrze nie może swobodnie przez nią przepływać i chłodzić tylko wentylator musi je zasysać (głownie powietrze idzie pod maskę lub samochód). A jak czysto to:
3. A jaki masz stosunek woda/koncentrat?
Jak ok. to czas zajrzeć głębiej w silnik.... lub podnieścć temp. załączania went. lub zostawić tak jak jest. Dla mnie to jest git tak jak piszesz że czasem się wylącza to znaczy że wszystko działa..



Awatar użytkownika
YoDa
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 2011-02-02, 10:43
Model: V6 3,7 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Performance White
Kontakt:

Re: Wentylator

Post autor: YoDa » 2012-05-11, 10:36

Dz\ięki za podpowiedzi ;) , z tym że własnie :

1. Jechałem już ponad 120km z prędkością 70-110km/h i i po zatrzymaniu wiatrak pracował

2. gdy np. jest zimny i załączę klime , wentylator się oczywisćie załącza , gdy wyłączę klimę po paru minutach wentylator się wyłącza , ale to na zimnym bo na ciepłym po jeżdzie się nie wyłącza

3. Samochód jest nowiuszeńki , w chłodnicy jest czyściutko , jeszcze nawet po deszczu nie jeżdził i pomimo dwóch chłodnic widz\e od przodu wentylator między dziurkami.

4. Płyn chłodniczy oryginalny , przejechał 5000mil od nowości.

Może jakaś wada fabryczna? pierwszy raz kupiłem samochód z tak małym przebiegiem , zawsze starałem się wybierać takie co mają 13000-20000mil , wtedy wszystkie fabryczne usterki usunięte.

Kto w Polsce może mieć program do nowych 2011-2012 żeby pod kompa co by podłączyć i dowiedzieć sie co jest grane ????


Pozdrawiam
Yoda

Obrazek

gover
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2012-01-04, 21:18
Model: GT
Silnik: V8 4.6

Re: Wentylator

Post autor: gover » 2012-05-11, 11:46

To ja tylko się odniosę:
ad2 i nie będzie się wyłączał na ciepłym silniku bo zawsze pierwsza chłodnica to jest od klimy. i jak masz ją załączoną to schładzając czynnik od klimy już powietrze jest ciepłe i wpada na chłodnicę od silnika. Chłodnica od silnika jest ostatnia. jak klima chodzi to zawsze będzie wskazówka od ciepłoty płynu iść nieco w górę. czyli programowo masz że jak klima chodzi to i wentylator chodzi. To dla mnie w tej chwili jest ok.
Tak samo w dużych lub zaawansowanych silnikach. Jak staniesz z przodu to najpierw jest chłodnica od klimy potem intercooler a potem od silnika. Więc sam wyobraź jakie jest ciepłe powietrze jak wszystko pozałączane i przejdzie przez chłodnicę klimy/intercoolera i potem silnikową. Wentylator musi chodzic :) bo powietrze które trafia na chłodnicę silnikowoą już jest za ciepłe i nie da rady schłodzić jej jakby nie było 1-2 poprzednich układów.
Jak chcesz ograniczyć pracę wentylatora to nie używaj klimy tylko otwieraj okna jak ja. Wyłącz nagrzewnicę (na poz. 0) i nastaw pokrętło od temp. na max. ciepłe. Ja klime odpalam tylko po to by sprawdzić czy działa czyli 1x/1000km przez 3min. A jak mi za ciepłto to otwieram 2 szybę.
ad4. ja nie pytam czy nowy czy stary i ile przebiegu. ja pytam o to jak jest rozcieńczony koncentrat w chłodnicy. Czyli ile wody a ile koncentratu. np. 50/50% ; 30/70..... itd. Tu jest bardziej istotne jakie są proporcje. bo jeśli jest nieodpowiednia proporcja to może ci się też przegrzewać nawet silnik. A jeśli jest na granicy to efekt może być włąsnie taki że non stop wskazówka biega to w lewo to w prawo. Bo można ingerować w proporcje zmnieniając wydajność układu chłodzenia. Można zwiększyć wydajność układu lub zmniejszyć. Ale trzeba wiedzieć najpierw jak jest w tej chwili - niestety.. :)

Generalnie rzecz ujmując to jest wsio ok. dla mnie z tego co piszesz to jest git na 100%. Jak chcesz się grzebać w oprogramowaniu to nikt ci nie zabroni - Twoja wola..



Awatar użytkownika
YoDa
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 2011-02-02, 10:43
Model: V6 3,7 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Performance White
Kontakt:

Re: Wentylator

Post autor: YoDa » 2012-05-13, 07:53

No więc sprawa rozwiązana wczoraj rano :D Wszystko OK.
Przypomniało mi się że ostatnio odłanczałem akumulator bo przy światłach majstrowałem i po włączeniu spieszyłem się i nie zastosowałem się do zaleceń re-programacji . Odłączyłem jeszcze raz aku na zimnym silniku , podłaczyłem , odpaliłem na zaciągniętym ręcznym , poczekałem aż dojdzie do normalej temp. pracy , włączyłem klime na kilka minut i przejechałem 80km choć ponoć wystarczy 16km ale taką miałem potrzaebe.
No i wszytko gra , wentylator włącza się i wyłącza kiedy jest potrzeba :D


Pozdrawiam
Yoda

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „3.7 V6 2011 -”