Szerokość opony semi slick

Wszystko związane z wyścigami, driftem itd. (sprzęt, taktyka, imprezy...)

Moderator: alski

Awatar użytkownika
jaco
Forumowicz
Posty: 342
Rejestracja: 2011-02-27, 12:12
Model: Cobra 01
Silnik: V8 4.6
Kolor: Czarny

Szerokość opony semi slick

Post autor: jaco » 2016-02-03, 15:32

Chcę założyć semi slicki na przód w IV generacji. Kupiłem felgi 18"x8,5".
Przy felgach pisali, że do IV gen na przód najlepiej założyć 275x35x18. Trochę szeroko.
Federal semi slicki na 18x8,5 sugeruje w rozmiarze 245x35x18.
Trzy rozmiary różnicy.
Tak na logikę, jak opona jest dużo szersza od felgi, to będzie bardziej pracować na boki, niż węższa, lepiej dopasowana do szerokości felgi - choć to moja wyobraźnia, nie poparta niczym :) Przy hamowaniu, szersza powinna lepiej się sprawdzić. Przy węższej środek ciężkości też się przesunie z przodu o jakieś 5mm w dół (na pewno to poczuję ;)

Zależy mi na jak najlepszej przyczepności na torze, nie ulicy. I teraz pytanie, jaką szerokość z tego zakresu 245-275 powinienem wybrać? Pewnie są wśród nas tacy, co znają się w temacie.


Remember, There Is Life Beyond Grip

Awatar użytkownika
kaskader bart
Forumowicz
Posty: 510
Rejestracja: 2009-10-30, 23:35
Model: GT '08 roush
Silnik: V8 4.6

Re: Szerokość opony semi slick

Post autor: kaskader bart » 2016-02-03, 16:09

Takie szerokie :przestraszony: Ty wiesz ile to będzie więcej palić?! A koleinach to już w ogóle. .. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

A tak w ogóle to dobrze kombinujesz.
1: liczy sie faktyczna szerokosc części bieżnika na styku z asfaltem. Rozmiar producenta a szerokość styku to dwie różne bajki. Wiem to z praktyki ;)
2: dobierz taką szerokość zeby uzyskać max szerokość styku przy danej oponie na danej feldze. Tak zeby bieżnik sie nie zawijał na bokach.
Np. Szerokość felgi 8,5 to 215,9 mm wewnątrz. Czyli jakieś 230mm na zewnątrz. Opona np. Pirelli p zero w szerokosci 265 ma efektywnej szerokosci 235mm . I ta opona jest u mnie optymalna ;)

3: slick inaczej leży na feldze niż drogowa opona.

4 : mniejszy profil opony = miejsze ugiecie boczne

Musisz pokombinować. Po oponie widac ile ma styku aktywnego nawet przed założeniem na felge.
Dogadaj sie ze sprzedawcą żebyś mógł wymienić opone na inny rozmiar lub podjechać i zobaczyć i zmierzyć u sprzedawcy.



Awatar użytkownika
jaco
Forumowicz
Posty: 342
Rejestracja: 2011-02-27, 12:12
Model: Cobra 01
Silnik: V8 4.6
Kolor: Czarny

Re: Szerokość opony semi slick

Post autor: jaco » 2016-02-03, 23:03

kaskader bart pisze:Takie szerokie :przestraszony: Ty wiesz ile to będzie więcej palić?! A koleinach to już w ogóle. .. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

A tak w ogóle to dobrze kombinujesz.
1: liczy sie faktyczna szerokosc części bieżnika na styku z asfaltem. Rozmiar producenta a szerokość styku to dwie różne bajki. Wiem to z praktyki ;)
2: dobierz taką szerokość zeby uzyskać max szerokość styku przy danej oponie na danej feldze. Tak zeby bieżnik sie nie zawijał na bokach.
Np. Szerokość felgi 8,5 to 215,9 mm wewnątrz. Czyli jakieś 230mm na zewnątrz. Opona np. Pirelli p zero w szerokosci 265 ma efektywnej szerokosci 235mm . I ta opona jest u mnie optymalna ;)

3: slick inaczej leży na feldze niż drogowa opona.

4 : mniejszy profil opony = miejsze ugiecie boczne

Musisz pokombinować. Po oponie widac ile ma styku aktywnego nawet przed założeniem na felge.
Dogadaj sie ze sprzedawcą żebyś mógł wymienić opone na inny rozmiar lub podjechać i zobaczyć i zmierzyć u sprzedawcy.

Tyle tym autem jeżdżę, że praktycznie nie patrzę na spalanie. Zresztą pewnie już na samych semi jest większe. Koleiny to kara, fakt, ale o dziwo tego coraz mniej.

Ad1 Chodzi o tego samego producenta. Znalazłem powierzchnie styku. Rosną proporcjonalnie do szerokości (co można było przewidzieć).
Ad2 Moja 8,5 ma 240 zewnętrznej szerokości. Ty masz też 8,5"?
Ad3 No właśnie :D
Ad4 Tak. Im większy profil tym szerszą lub tym węższą oponę da się założyć.

Wydaje mi się tylko, że węższa opona będzie mnie pracować na boki, więc będzie twardziej i prowadzenie może być dzięki temu pewniejsze niż na szerszej.


Remember, There Is Life Beyond Grip

Awatar użytkownika
kaskader bart
Forumowicz
Posty: 510
Rejestracja: 2009-10-30, 23:35
Model: GT '08 roush
Silnik: V8 4.6

Re: Szerokość opony semi slick

Post autor: kaskader bart » 2016-02-04, 00:33

Po pierwsze to z tym spalaniem i prowadzeniem żartowałem :D

Z tymi szerokościami to chodzi mi że producent pisze np 265 szerokie a jak weźmiesz taką opone i zmierzysz miarką to faktycznie wychodzi tej szerokosci mniej. Nie wszyscy producenci walą w grzyba, ale sporo. Taka euro norma chyba.
Weź zmierz te co masz i porównaj z napisem na oponie. Najlepiej jest zmierzyć ślad jaki zostawia opona na suchym po przejechaniu przez kałuże ( np jak wjeżdżasz do garażu )



Awatar użytkownika
kaskader bart
Forumowicz
Posty: 510
Rejestracja: 2009-10-30, 23:35
Model: GT '08 roush
Silnik: V8 4.6

Re: Szerokość opony semi slick

Post autor: kaskader bart » 2016-02-24, 14:47

A mi akurat na pirelkach wyszlo mniej :D

Mi chodzi o taką różnice np
"Po prawej Hoosier 295/50 USA po lewej Michelin 345/30 Europa - jak tu zyc w EU?"
Obrazek



Awatar użytkownika
Magic
Forumowicz
Posty: 863
Rejestracja: 2008-07-20, 20:17
Model: RTR 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: BLACK
Lokalizacja:: Oleśnica
Stajnia: Stajnia Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Szerokość opony semi slick

Post autor: Magic » 2016-02-28, 08:45

to nie tak do końca z tymi rozmiarami bo przeważnie opony do sportu producenci oznaczają inaczej np slick na tor 26/64 lub 300-68 pierwsze cyfry podane jaka w rzeczywista powierzchnia przylega do podłoża a druga to średnica opony i slicki na tor, rajdowe mają konstrukcję prostokątną a seryjna opona jest trapezowa więc 245/40r18 ma powierzchnię przylegania na poziomie ok 21cm :cwaniak:


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tor”