Akcyza - projekt

Komunikaty administratorów, informacje o zmianach, uwagi i sprawy bieżące

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
StarszyWajchowy
Stowarzyszenie MKP
Posty: 563
Rejestracja: 2015-05-08, 02:03
Model: 73 Mach 1 429
Silnik: inny V8
Kolor: yellow hornet
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Akcyza - projekt

Post autor: StarszyWajchowy » 2016-10-24, 17:13

Jak widać projekt nowych opłat akcyzowych za samochody ewoluuje...
Ciekawe co z tego wyjdzie finalnie i ile nam przyjdzie zapłacić za Koniki...

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/akcyza- ... 86413.html


Tomek

Awatar użytkownika
Magic
Forumowicz
Posty: 863
Rejestracja: 2008-07-20, 20:17
Model: RTR 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: BLACK
Lokalizacja:: Oleśnica
Stajnia: Stajnia Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Akcyza - projekt

Post autor: Magic » 2016-10-24, 18:18

ta ustawa miała już wejść w maju potem było że w czerwcu a jak mnie sku... skasowali 7 tyś to niech teraz nie zmieniają


Obrazek

Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 2009-02-19, 11:13
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Lokalizacja:: Gliwice
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Akcyza - projekt

Post autor: 6t07t » 2016-10-24, 18:50

Należy się niestety obawiać, że dla Mustangów będzie to zmiana na gorsze i trzeba będzie płacić więcej...
Stawka akcyzy przy stopniowaniu co 500ccm powyżej 2500ccm będzie pewnie na tyle duża żeby wyrównać zmniejszenie wpływów od większości samochodów, które mają mikro silniczki...

Chyba trzeba jeszcze przed końcem roku sprowadzić i zarejestrować.


1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

Awatar użytkownika
veeefour
Forumowicz
Posty: 1578
Rejestracja: 2016-02-25, 18:48
Model: 2015 GT Fastback US
Silnik: V8 5.0
Kolor: Race red AT
Kontakt:

Re: Akcyza - projekt

Post autor: veeefour » 2016-10-24, 19:21

Zrobia to samo co w Holandii - nowy GT kosztuje tam 110k €...



Awatar użytkownika
StarszyWajchowy
Stowarzyszenie MKP
Posty: 563
Rejestracja: 2015-05-08, 02:03
Model: 73 Mach 1 429
Silnik: inny V8
Kolor: yellow hornet
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Akcyza - projekt

Post autor: StarszyWajchowy » 2016-10-24, 19:43

No właśnie tego się obawiam... Jakoś trudno mi uwierzyć że nie spiep..ą tej ustawy i nie będzie gorzej (dla nas, jeżdżących autami o pojemności odbiegającej znacznie od "politycznie poprawnej").
Ale nic, pozostaje tylko czekać :przestraszony:


Tomek

Awatar użytkownika
stanglex
Forumowicz
Posty: 470
Rejestracja: 2009-03-26, 01:33
Model: 2016 Mustang GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Magnetic

Re: Akcyza - projekt

Post autor: stanglex » 2016-10-25, 09:36

Juz dzis z powodu wysokiej akcyzy w Warszawie jezdzi mnostwo samochodow premium zarejestrowanych w Czechach i Slowacji. Tylko tak dalej ustawodawco, chcesz akcyzy dostaniesz zero vatu i podatku dochodowego od dealera. Zyskaja budzety innych krajow.

Moj znajomy wlasnie zamowil Bentleya u naszych poludniowych sasiadow.


Z: 05/2015
O: 04/2016

Awatar użytkownika
veeefour
Forumowicz
Posty: 1578
Rejestracja: 2016-02-25, 18:48
Model: 2015 GT Fastback US
Silnik: V8 5.0
Kolor: Race red AT
Kontakt:

Re: Akcyza - projekt

Post autor: veeefour » 2016-10-25, 10:44

I no to sie znajdzie sposob - teraz jak np. w Holandii mieszkasz to nie mozesz z holenderskim prawkiem jezdzic zagranicznym autem - za wyjatkiem wypozyczonego.
Sprawdza policja to w Holandii, Niemczech, Austri, Szwajcarii etc co bys auta wlasnie za granica nie kupowal. Czasem wala za to srogie mandaty - wiem z autopsji ;)
Prawo jazdy tez kaza wymienic po max. roku zamieszkania bo staje sie ono niewazne i zaraz leca mandaty.

Ta mafia na wszystko znajdzie sposob oby ludzi z polowy zarobku ogolic - Francja nawet sie z tym nie kryje walac 70% podatek dochodowy dla najbogatszych...
W ostatnich 20 latach Europa to naprawde jest ostatnie miejsce na ziemi na ktorym "bys chcial zamieszakc"...



Awatar użytkownika
StarszyWajchowy
Stowarzyszenie MKP
Posty: 563
Rejestracja: 2015-05-08, 02:03
Model: 73 Mach 1 429
Silnik: inny V8
Kolor: yellow hornet
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Akcyza - projekt

Post autor: StarszyWajchowy » 2016-10-25, 10:53

stanglex pisze:Juz dzis z powodu wysokiej akcyzy w Warszawie jezdzi mnostwo samochodow premium zarejestrowanych w Czechach i Slowacji. Tylko tak dalej ustawodawco, chcesz akcyzy dostaniesz zero vatu i podatku dochodowego od dealera. Zyskaja budzety innych krajow.

Moj znajomy wlasnie zamowil Bentleya u naszych poludniowych sasiadow.
Zgadza się, że taka sytuacja jest chora i wiele osób, kupujących naprawdę drogie auta robi tak jak piszesz.

Normalnemu użytkownikowi jednak, nie bardzo będzie opłacało się rejestrować w Czechach czy na Słowacji - rejestracja firmy, koszt obsługi, itd.
Kolejny minus (jak dla mnie) to chcąc sprzedać potem takie auto w Polsce (po kilku latach), nie będzie łatwo, bo nowy właściciel chcąc je zarejestrować w Polsce będzie musiał zapłacić akcyzę (popraw mnie proszę jeśli się mylę).

Jednak wracając do meritum - myślę że kupujący auta z małymi silnikami zyskają, a kupujący auta z dużymi silnikami dostana po D..pie a bilans wpływów do budżetu pozostanie podobny...
Obym się mylił :hyhy:


Tomek

SBK00pl
Forumowicz
Posty: 399
Rejestracja: 2016-07-26, 09:08
Model: 4,6 GT 2007
Silnik: V8 4.6
Kolor: Black
Lokalizacja:: Mińsk Mazowiecki

Re: Akcyza - projekt

Post autor: SBK00pl » 2016-10-25, 16:55

Czytałem wczoraj i ciekawi mnie że nie będzie wpływu wartości. Czy kupimy nowy czy bity to ta sama stawka. Stary Mercedes E500 wyjdzie drożej niż nowy Amg GT 4.0. Czyste oszustwo. Martwię się żeby zdążyć przed nowym rokiem :zalamany:


Ex Clk430 V8 USA Amg pack
Ex Clk500 V8 USA Amg pack
Ex E500 V8 E63 pack
Ex 2012 Mustang 3,7 Premium Pony
Ex 2013 Mustang GT
Ex 2014 Mustang V6

2010 Camaro SS 6,2 Sinister Aero MBRP Performance
2015 Dodge Challenger SXT Plus

Awatar użytkownika
stanglex
Forumowicz
Posty: 470
Rejestracja: 2009-03-26, 01:33
Model: 2016 Mustang GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Magnetic

Re: Akcyza - projekt

Post autor: stanglex » 2016-10-25, 18:41

Oplata nie bedzie dotyczyla uzywanych aut, ktore maja juz rejestracje w Polsce, wiec przy sprzedazy nie ma zagrozenia.

Odnosnie holenderskiego przykladu, to nie jest problem holenderskiego prawa jazdy, ktore przeciez kazdy obywatel UE moze tam wyrobic.
Kwestie te reguluje prawo unijne, a nie prawo krajowe. Prawo UE w przypadku samochodow firmowych daje furtke, ktora Polacy wykorzystuja (kazus Czechy, Slowacja). To samo mogliby zrobic m.in. Holendrzy.

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_pl.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Vide Wyjatek "Pracownicy transgraniczni prowadzacy własna dzialalnosc"


Z: 05/2015
O: 04/2016

Awatar użytkownika
veeefour
Forumowicz
Posty: 1578
Rejestracja: 2016-02-25, 18:48
Model: 2015 GT Fastback US
Silnik: V8 5.0
Kolor: Race red AT
Kontakt:

Re: Akcyza - projekt

Post autor: veeefour » 2016-10-25, 18:55

Szkoda tylko, ze nie prawo unijne a krajowe reguluje wysokosc podatku akcyzowego czy w ogole jego istnienie ;) To akurat PL i NL maja ze soba wspolnego - wieksza akcyze na duze pojemnosci - w DE w ogole czegos takiego nie ma. Z tego ci mi wiadomo to wlasnie tylko PL i NL maja dodatkowa akcyze na auto sprowadzone z kraju czlonkowskigo...
probowalem kiedys wytlumaczyc niemcom jaka jest roznica miedzy podatkiem a akcyza - tylko krecili glowami a stojacy obok holender zrozumial od razu...

Prawa jazdy sie w NL nie wyrabia - wyrobic to mozna od nowa. Wymienia sie je z obowiazkiem oddania starego. Problem zaczyna sie dla osbob przebywajacych po kilka miesiecy
w roku na teretorium kilku krajow. Po szesciu miesiacach kaza niby prawo jazdy wymienic a co jak potrzebujemy pojechac spowrotem do np. PL na pare miesiecy i zaraz wrocic?
I tak nie mozna od kogos pozyczyc auta i nikomu tez pozyczyc swojego nie mozna z inna rejestracja - a dwoch blankietow nie pozwalaja miec. Sasiedzi z przyzzjemnoscia na ciebie
donosza, ze ponad 6 miesiecy mieszkasz i nadal masz PL blache - dostajesz nakaz natychmiastowej rejestracji i ponad 1k€ kary od sadu. Przerejestrujesz auto i pojedziesz na chwile
do PL i nikt tym teoretycznie jezdzic poza toba nie moze. W PL bedac polakiem z wymienionym prawem czasem nawet nie wynajmiesz samochodu bo jestes w swietle prawa cudzoziemiec i zadaja od ciebie chorych kaucji. Majac PL dowod osobosty jadac autem na PL blachach dostajesz mandat i musisz oplacic go gotowka bo decyduje o tym prawo jazdy...chociaz tyle, ze punktow nie moga dac a zawsze chca i tak...takie male ciekawostki "Z PRAKTYKI"...

Sa dwa sposoby na posiadanie DWOCH blankietow. Jeden to mowic, ze sie nia ma prawa jazdy na wymiane i zrobic drugie prawko od podstaw w innych kraju - legalne i sprawdzone.
Jest jeszcze drugi sposob osobiscie przetestowany i z tego co wiem przez mnie nawet wymyslony...jest to nie do konca zgodne z prawem wiec przemilcze ;)
Ostatnio zmieniony 2016-10-25, 19:14 przez veeefour, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
stanglex
Forumowicz
Posty: 470
Rejestracja: 2009-03-26, 01:33
Model: 2016 Mustang GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Magnetic

Re: Akcyza - projekt

Post autor: stanglex » 2016-10-25, 19:11

Piszac o wyrabianiu uzylem skrotu myslowego. Chodzilo o uzyskanie miejscowego prawka. Osoby bez polskiego musza/moga wyrobic. No niestety TSUE swego czasu uznal, ze akcyza to nie klasyczny podatek i dal swobode jej stosowania przez kraje czlonkowskie (to tez w wielkim skrocie, bo do tego dochodza kwestie harmonizacji)


Z: 05/2015
O: 04/2016

Awatar użytkownika
veeefour
Forumowicz
Posty: 1578
Rejestracja: 2016-02-25, 18:48
Model: 2015 GT Fastback US
Silnik: V8 5.0
Kolor: Race red AT
Kontakt:

Re: Akcyza - projekt

Post autor: veeefour » 2016-10-25, 19:26

stanglex pisze:Piszac o wyrabianiu uzylem skrotu myslowego. Chodzilo o uzyskanie miejscowego prawka. Osoby bez polskiego musza/moga wyrobic. No niestety TSUE swego czasu uznal, ze akcyza to nie podatek i dal swobode jej stosowania przez kraje czlonkowskie :(
Wiem - wiem tez, ze masz zawod "zwiazany" z prawem wiec postanowailem, ze ci nie przystoi gdyz prawo sie opiera na jego interpretacji :P

Wracajac do meritum - UE to taki dziwny twor ktory na pierszwy rzut wydaje sie tworem dla ludzi pomocnym. Po latach integracji wychodzi niestety na to, ze jest jednak szkodliwy.
Niby swoboda ruchu a jedenk pelno ogranicznen i utrudnien - swoboda stosowania roznych wewnetrznych dodatkowych podatkow "vide ante" akcyza. Dochodzimy czasem do takich
paradkosow, ze w niektroych krajach LEASING uznaje sie za KREDYT a w innych juz nie - czasem jako pozostaly srodek finansowania albo cos rownie kuriozalnego.
Tak czlowiek po tych latach na to popatrzy i stwierdzi - ja nie chce, jak Brytole! Ja osobiscie sie moge sie z EU wypisac - przykalad Szwajcarii, gdzie ktora jest w Schengen
ale nie w UE - na granicach kontrole sa ale wjezdza sie na dowod osobisty...taki maly dziwny kraj gdzie VAT wynosi 8%, cla sie nie stosuje a o akzycie to tylko w ksiazkach czytali.
Mozna u nich kupic nowe GT Premium USA juz od 160 tys PLN...

Jezeli kiedykolwiek bedzie Pole-Exit to ja sie podpisuje.



Awatar użytkownika
stanglex
Forumowicz
Posty: 470
Rejestracja: 2009-03-26, 01:33
Model: 2016 Mustang GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Magnetic

Re: Akcyza - projekt

Post autor: stanglex » 2016-10-25, 20:11

Exit jako taki to tez nie jest najlepsze wyjscie. Aby konkurowac z wielkimi gospodarkami potrzebujemy pewnej harmonizacji i swobod. Jednak potrzebne sa reformy, mniej istytucji wiecej swobod w ramach Europy. W tym kierunku powinno to pojsc. Koncze temat, bo to juz offtop.


Z: 05/2015
O: 04/2016

Awatar użytkownika
siara
Stowarzyszenie MKP
Posty: 1248
Rejestracja: 2009-02-26, 00:38
Model: 2015 GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Black

Re: Akcyza - projekt

Post autor: siara » 2016-10-26, 23:06

veeefour pisze:I no to sie znajdzie sposob - teraz jak np. w Holandii mieszkasz to nie mozesz z holenderskim prawkiem jezdzic zagranicznym autem - za wyjatkiem wypozyczonego.
Sprawdza policja to w Holandii, Niemczech, Austri, Szwajcarii etc co bys auta wlasnie za granica nie kupowal. Czasem wala za to srogie mandaty - wiem z autopsji ;)
Prawo jazdy tez kaza wymienic po max. roku zamieszkania bo staje sie ono niewazne i zaraz leca mandaty.

Ta mafia na wszystko znajdzie sposob oby ludzi z polowy zarobku ogolic - Francja nawet sie z tym nie kryje walac 70% podatek dochodowy dla najbogatszych...
W ostatnich 20 latach Europa to naprawde jest ostatnie miejsce na ziemi na ktorym "bys chcial zamieszakc"...
Nie zgadzam sie.

Czesi nie maja dodatkowych oplat za auto np z USA. Ale nie o tym mowa.

Wypowiadam sie na temat Firm nie wnikam czy SPOLKI czy JEDNOOSOBOWE.

Na Przykladzie PL.

Zakladam firme w Czechach bedac rezydentem PL musze na ta chwile zaplacic roznice wynikajace z podatku kraju w jakim mieszkam czyli PL wiec teoretycznie doplacam do tych 19tu procent najczesciej 4%.

Nie ma to wplywu na koszta firmowe np zakup auta z ktorego odpisujesz pelen VAT (czeski) bez proszenia nalezy ci sie za nic nie jak w Polsce wtedy jestes na widelcu...

I majac PL Prawko moge takim autem roic co chce gwarantuje mi to posiadanie firmy ktora jest zarejestrowana na terenie CZ a wystarczy zalatwic meldunek tam i wiele problemow podatkowych znika.

A jaki plis dla szefafirmy na samym pier... zusie ok 7k rocznie do przodu moze malo? x 10 lat daje 70K malo to po pierwszym zaplaconym roku skladek nalezy sie % emerytura... daje do myslenia? Jest kilak minusow ale niestety dla Posiadacza firmy ktory mysli nad ucieczka z tych chorysz kosztow wiele PLUSOW.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności”